Kategorie




Sensacyjne - rodzaj opowiadania, budzący duże emocje i zainteresowanie widza. Opowiadania sensacyjne przedstawiają zaskakujące wydarzenia, głównie związane ze światem przestępczym, np. zbrodnia. Jego zadaniem jest dostarczenie rozrywki widzom poprzez pokazywanie sensacji tj. strzelanin, bijatyk, pościgów samochodowych i innych scen kaskaderskich o dużym ładunku napięcia i emocji.

Komediowe - to opowiadanie, którego cechami charakterystycznymi są między innymi pogodny nastrój, treść lekka w odbiorze, komiczne sytuacje i wypowiedzi bohaterów, zdecydowanie żywa i intensywna akcja, a na końcu szczęśliwe zakończenie całej historii.

Obyczajowe - typ opowiadania, który traktuje o sposobach postępowania, charakterystycznych zachowaniach społecznych, zwyczajach, nawykach, przyzwyczajeniach lub codzienności. Jego treść koncentruje się na normalnym życiu bohaterów.

Kryminalne - odmiana opowiadania, którego akcja koncentruje się wokół zbrodni/przestępstwa. Istotne elementy akcji to popełnienie zbrodni, jej odkrycie, poszukiwanie sprawcy i wyjaśnianie przyczyn zbrodni.

Przygodowe - opowiadanie, którego treść wywodzi się pierwotnie z opisów, dzienników podróży i pamiętników. Fabułę opowiadania przygodowego stanowią przede wszystkim zdarzenia rozgrywające się w czasie podróży do nieznanych często egzotycznych krain; ich celem zaś jest dostarczenie odbiorcy rozrywki oraz przekazanie stosownej światopoglądowej nauki moralnej a nawet dydaktycznej i edukacyjnej.

Erotyczne - rodzaj opowiadania ukazujący piękno ludzkiego ciała i aktu seksualnego, skupiający uwagę na uczuciu łączącym partnerów. Ściśle związany ze sztuką erotyczną, akcentuje miłość zmysłową, charakteryzującą się głębią uczuć i pasją.

Thriller - rodzaj utworu sensacyjnego, mającego wywołać u czytelnika bądź widza dreszcz emocji. Wykorzystuje on głównie napięcie, niepewność i tajemniczość jako główne elementy utworu. Fabuła podąża w kierunku punktu kulminacyjnego. Napięcie zazwyczaj pojawia się, gdy główny bohater znajduje się w niebezpiecznej sytuacji, z której ucieczka wydaje się niemożliwa. Życie bohatera zazwyczaj jest zagrożone, ponieważ niespodziewanie lub nieświadomie znalazł się w śmiertelnym zagrożeniu, lub potencjalnie niebezpiecznej sytuacji.

Romans - jest to utwór najczęściej jednowątkowy, obfitujący w zawikłania sytuacyjne, intrygi, nieprawdopodobne wydarzenia i zbiegi okoliczności. Tematyka najczęściej ma charakter awanturniczo-miłosny.

Psychologiczne - odmiana opowiadania, którego głównym tematem są przeżycia wewnętrzne bohatera, jego doznania, emocje, relacje z innymi ludźmi i sposób odbierania świata. Psychologia bohatera jest w tego typu utworach podstawowym elementem kształtującym fabułę, a narracja  poświęcona jest przede wszystkim relacjonowaniu życia wewnętrznego bohatera. Opowiadania psychologiczne mają często formę pamiętników, dzienników, wspomnień itp., często wykorzystywany jest także monolog wewnętrzny.

Wojenne - rodzaj opowiadania dotyczący wojny − zwykle skoncentrowany na bitwach lądowych, morskich lub powietrznych, czasem skupiający się także na losach jeńców wojennych, tajnych operacjach wojskowych, treningu adeptów oraz innych tematach powiązanych. Opowiadania wojenne ogniskują się również na życiu codziennym żołnierzy lub cywili w czasie wojny, bez ukazania obrazu bitwy. Wątki przedstawione w kinie wojennym mogą być fikcyjne, oparte na kanwie wydarzeń historycznych lub biograficzne.

Fan fiction - tworzenie przez fanów istniejącego filmu, książki, serii komiksowej itp. opowiadań zwanych fanfikami lub fanfiktami, nawiązujących do danego utworu, dotyczących dziejów postaci w wybranym przez autora czasie. Czyli najprościej ujmując, jest to amatorska twórczość odnosząca się do innej twórczości, do znanego kanonu.

Fantastyka - dziedzina literatury, polegająca na kreowaniu istot, które są wytworem wyobraźni, części świata lub całej rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, którą znamy z życia.
~ science fiction (fantastyka naukowa) - utwór o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa.
~ fantasy - rodzaj opowiadania, używający magicznych i nadprzyrodzonych form, motywów, jako głównego składnika fabuły, czasu, miejsca akcji, postaci i zdarzeń.
~ horror - odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych; jego zadaniem jest wywołanie lęku i niepokoju u odbiorcy utworu.

Dramat – rodzaj opowiadania, którego struktura ma za zadanie poruszyć emocje widza. Akcja skupia się wokół głównego konfliktu. W zależności od typu konfliktu i problematyki występują różne odmiany gatunku.

Inne - opowiadania, które nie zaliczają się do żadnej kategorii bądź są splotem kilku z nich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz